Drakonis Terraria na zamówienie

Przykładowe zdjęcia gotowych i odpowiednio wyposażonych terrariów:

Terrarium dla legwana zielonegoTerrarium dla legwana zielonego (Iguana iguana)

Terrarium z pełnym wystrojem tropikalnym dla młodego legwana zielonego. Terrarium zostało wykonane w układzie wertykalnym, o wymiarach 75/60/180 cm (długość/głębokość/wysokość).

W terrarium została wbudowana ścianka strukturalna imitująca skały w odcieniach szarości o bardzo zróżnicowanej strukturze umożliwiając tym samym legwanowi wspinaczkę. W ściankę wkomponowano bujną sztuczną roślinność zapewniając bardzo estetyczny wygląd całości oraz komfort psychiczny zwierzęcia. Jako miejsce do odpoczynku zostały wykorzystane dwa konary. W terrarium znalazł się również basen o powierzchni 1/2 dna wykonany z zachowaniem stylistyki tła strukturalnego.

Za oświetlenie i ogrzewanie w terrarium posłużyły 3 żarówki halogenowe o mocy 50W zapewniające odpowiednią temperaturę, oraz żarówka emitująca promienie UV o współczynniku emisji 5.0.

Terrarium dla legwana zielonego


Terrarium dla pytona królewskiegoTerrarium dla pytona królewskiego (Python regius)

Terrarium o wymiarach 100/40/60 cm (długość/głębokość/wysokość) z pełnym wystrojem tropikalnym dedykowanym pytonowi królewskiemu (Python regius).

Zadaniem producenta było zaaranżowanie terrarium tak, aby zarówno cieszyło oko, jak i było w pełni funkcjonalne i odpowiednio przystosowane do hodowli regiusa. W terrarium umieszczona została zatem imitacja skalna w formie tła strukturalnego, całkowicie odporna na trudne warunki panujące w terrarium, oraz połączony z nią basen i kryjówkę dopasowane do rozmiarów dorosłego osobnika pytona królewskiego. W tło strukturalne została również wbudowana sztuczna roślinność.

Jako oświetlenie i ogrzewanie zostały użyte niezawodne żarówki halogenowe, które – w połączeniu ze strukturą ścianki – przyczyniają się do powstawania tzw. wysp ciepła, nagrzewając półki skalne tak jak w naturalnym środowisku robi to słońce.

Terrarium dla pytona królewskiego
Terrarium dla boa dusicielaTerrarium dla boa dusiciela (Boa constrictor)

Obszerne terrarium w kolorze dąb rustykalny, o wymiarach 140/60/120 cm (długość/głębokość/wysokość) zaprojektowane z myślą o boa dusicielu (Boa constrictor constrictor).

Terrarium zostało w pełni wyposażone i zaaranżowane. Za tło posłużyła ścianka strukturalna wykonana z bardzo trwałego tworzywa, odpornego na wysoką wilgotność i temperaturę. Została ona wykonana w kolorystyce piaskowca zgodnie z wytycznymi klienta. Ścianka strukturalna płynnie przechodzi w basen i kryjówkę wielkością dopasowane do rozmiarów dorosłego osobnika boa dusiciela. W tło strukturalne zostały wkomponowane dwa konary oraz sztuczna roślinność.

Jako ogrzewanie i oświetlenie zostały zastosowane trzy żarówki halogenowe z możliwością dołączenia dodatkowej żarówki z gwintem E27. Każda żarówka została podłączona pod oddzielny włącznik, aby zapewnić większą kontrolę nad panującą wewnątrz temperaturą i oświetleniem.

Jako podłoże posłużył chips kokosowy.

Terrarium dla boa dusiciela
Terrarium dla pytona królewskiegoTerrarium dla pytona królewskiego (Python regius)

Terrarium z płyty meblowej o wymiarach 90/50/50 cm (długość/głębokość/wysokość) zostało stworzone jako dom dla pytona królewskiego. Zostało ono w pełni zaaranżowane i wyposażone.

Powietrze w terrarium jest efektywnie ogrzewane od góry poprzez użycie żarówek halogenowych o odpowiedniej mocy. Żarówki te służą również jako oświetlenie o średniej intensywności emitowanego światła.

W szybach frontowych został zamontowany dodatkowo zamek (niewidoczne na zdjęciach), aby zapobiec otwieraniu terrarium przez osoby nieupoważnione.

W skład wystroju wchodzi ścianka strukturalna imitująca formacje skalne, przechodzące płynnie w basen i tworzące kryjówkę, sztuczna roślinność osadzona w ściance, korzeń i podłoże w postaci chipsu kokosowego.

Terrarium dla pytona królewskiegoTerrarium dla pytona królewskiego
Akwaterrarium dla żółwiaAkwaterrarium dla żółwia wodno-lądowego

Akwaterrarium o wymiarach 150/60/90 cm (długość/głębokość/wysokość) zostało podzielone na dwie części – lądową i wodną w stosunku 1:3. Część lądowa otrzymała zatem wymiary 50/60 cm, natomiast zbiornik wodny 100/60/50 cm. Pod częścią lądową znajduje się szafka z miejscem na umieszczenie filtra zewnętrznego. Lewy bok oraz przednia część została przeszklona, aby zapewnić możliwość obserwowania zbiornika wodnego. Akwaterrarium wykonano z oświetleniem (w tym oświetlenie UV) i ogrzewaniem, oraz pełnym wystrojem.

W skład wystroju wchodziło umieszczenie ścianki strukturalnej w kolorystyce skalnej na wszystkich ścianach, na części lądowej oraz w zbiorniku wodnym. Jako przejście z części wodnej do lądowej została zastosowana rampa dla żółwia również w stylu ścianki strukturalnej, dzięki czemu został osiągnięty bardzo estetyczny efekt jako całości. W ściankę została wkomponowana sztuczna roślinność.

Akwaterrarium dla żółwiaAkwaterrarium dla żółwiaAkwaterrarium dla żółwiaAkwaterrarium dla żółwiaAkwaterrarium dla żółwia


Terrarium dla żółwia stepowegoTerrarium dla żółwia stepowego (Testudo horsfieldii)

Podłużne terrarium z płyty meblowej w kolorze Orzech Caravaggio o wymiarach 140/40/45 cm (długość/głębokość/wysokość) z pełnym wyposażeniem.

Terrarium zostało wyposażone w podłużną świetlówkę emitującą promienie UV bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju żółwia stepowego, oraz żarówki grzewcze. Wszystkie kable zostały ukryte w specjalnie przygotowanej zabudowie dodając terrarium elegancji.

Jako tło strukturalne zastosowana została bardzo naturalnie wyglądająca imitacja piaskowca na stałe zamontowana wewnątrz terrarium wraz ze sztuczną roślinnością w niej osadzoną.

Terrarium dla żółwia stepowegoTerrarium dla żółwia stepowego
Terrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatej (Pogona vitticeps)

Terrarium zostało zaprojektowane z myślą o hodowli jednego osobnika agamy brodatej. Jako oświetlenie posłużyła świetlówka kompaktowa emitująca promienie UV o współczynniku dopasowanym do warunków pustynnych/stepowych oraz punktowe żarówki halogenowe, które odpowiadają również za ogrzanie terrarium. Jako oświetlenie nocne zastosowana została żarówka nocna o mocy dopasowanej do rozmiaru terrarium.

W ramach wystroju została wykonana ścianka strukturalna na tylnej i bocznych ścianach, całkowicie odporna na intensywne działanie szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak wysokie temperatury, czy promieniowanie UV, które po kilku miesiącach/latach potrafi wykończyć wiele materiałów stosowanych do produkcji tradycyjnych ścianek do terrarium. Ścianka wykonana jest w stylu pustynnym, a więc jest wierną imitacją piaskowca o zbliżonej fakturze i wyglądzie – jest natomiast znacznie lżejsza od swojego naturalnego odpowiednika, dzięki czemu nie ma problemu z przeniesieniem terrarium.

Na tło strukturalne składają się liczne półeczki umiejscowione w specjalnie dobranych miejscach pod żarówkami grzewczymi w różnych odległościach, tworząc tzw. ‘wyspy ciepła’ różniące się wysokością osiąganej temperatury maksymalnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jaszczurka może wybierać odpowiednie miejsce w zależności od tego, ile ciepła w danej chwili potrzebuje. W dalszy skład wystroju wchodzi sztuczna roślinność, kryjówka wkomponowana w ściankę strukturalną, korzeń, oraz miseczka na wodę.

Terrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatej
Terrarium dla pytona dywanowegoTerrarium dla pytona dywanowego (Morelia spilota)

Terrarium dla pytona dywanowego o wymiarach 70/60/110 cm (długość/głębokość/wysokość) z pełnym wyposażeniem i wystrojem. W terrarium zostało zamontowane niezbyt intensywne oświetlenie oraz ogrzewanie, a całe okablowanie zabudowane pomiędzy dwiema górnymi płytami. Całość manualnie sterowana za pomocą podwójnego włącznika światła.

W ramach wystroju zostało wykonane tło strukturalne będące imitacją skalną o bardzo dużej odporności na warunki panujące wewnątrz wilgotnego terrarium wraz z ogrzewaną półeczką. W ściankę strukturalną wkomponowano bujną sztuczną roślinność, zachowując wrażenie tropikalnego klimatu. Na dnie umieszczono kryjówkę oraz basen dopasowany do rozmiarów dorosłego osobnika pytona dywanowego – wszystko to z zachowaną stylistyką ścianki strukturalnej. Do zestawu dołączony został naturalny chips kokosowy jako podłoże oraz konar, który został trwale wbudowany w skały.

Terrarium dla pytona dywanowegoTerrarium dla pytona dywanowegoTerrarium dla pytona dywanowegoTerrarium dla pytona dywanowego
Terrarium dla gekonów lamparcichTerrarium dla gekonów lamparcich (Eublepharis macularius)

Terrarium z pełnym wyposażeniem i wystrojem dla gekonów lamparcich o wymiarach 105/40/50 cm (długość/głębokość/wysokość). Jako oświetlenie zastosowane zostały żarówki halogenowe i jedna żarówka dzienna Sun Glo, które równocześnie posłużyły za elementy ogrzewające terrarium przy współpracy z kablem grzewczym bezpiecznie zamontowanym w podłożu, natomiast jako nocne oświetlenie została wykorzystana żarówka nocna Night Glo.

Za utrzymanie odpowiedniej temperatury i dobowe włączanie i wyłączanie oświetlenia odpowiada zamontowany w terrarium specjalnie zaprojektowany sterownik z odpowiednimi czujnikami, ukrytymi pomiędzy roślinnością. Sterownik służy również jako elektroniczny higrometr i termometr. Całe okablowanie zostało estetycznie zabudowane pomiędzy dwiema górnymi płytami, całość została podłączona pod jeden kabel zasilający. Została również wprowadzona możliwość manualnej zmiany oświetlenia, dzięki zastosowaniu dwóch podwójnych włączników światła.

Jako wystrój, umieszczona została ścianka strukturalna na wszystkich ścianach – włącznie z sufitem – w stylu pustynnym. W ściankę zostały wkomponowane trzy kryjówki, oraz sztuczna roślinność. Do zestawu został dołączony korzeń, miseczka na wodę oraz podłoże w postaci piasku przystosowanego do hodowli zwierząt.

Terrarium dla gekonów lamparcichTerrarium dla gekonów lamparcich
Terrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatej (Pogona vitticeps)

Terrarium o wymiarach 120/45/50 cm (długość/głębokość/wysokość) wykonane „pod klucz” z myślą o hodowli agamy brodatej. Terrarium zostało bogato wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do hodowli stepowej jaszczurki, a także w elementy dodające estetyki i automatyzujące proces opieki nad terrarium. Prawa ściana terrarium została przeszklona, aby zwiększyć możliwość obserwacji jaszczurki.

Jako ogrzewanie posłużyła żarówka emitująca promienie podczerwone nie widziane przez zwierzęta o mocy wystarczającej do ogrzania wnętrza. W ramach oświetlenia zostały zamontowane żarówki halogenowe i świetlówka emitująca promienie UV o współczynniku emisji 10.0.

Wewnątrz została wykonana ścianka strukturalna będąca imitacją piaskowca – odpowiednio usytuowana półka skalna służy zarówno jako wyspa ciepła jak i kryjówka. W całą strukturę wkomponowana została sztuczna roślinność, oraz nocne oświetlenie LED w kolorze niebieskim.

Zarówno element grzejący jak i oświetlenie są podłączone pod specjalistyczny sterownik terrarystyczny odpowiadający za automatyczne utrzymywanie temperatury na odpowiednim poziomie i za włączanie i wyłączanie oświetlenia o odpowiedniej porze. Diody LED podłączyliśmy pod włącznik światła, aby zapewnić możliwość manualnego załączania oświetlenia nocnego wedle uznania.

W zestawie dodatkowo znalazł się korzeń, wodospad oraz podłoże w postaci piasku.

Terrarium dla agamy brodatej
Terrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatej (Pogona vitticeps)

Terrarium dla dla młodej agamy brodatej o wymiarach 120/50/60 cm z pełnym wyposażeniem i wystrojem. Terrarium zostało wykonane z płyty meblowej w kolorze srebrnym, z aluminiowymi kratkami wentylacyjnymi z siatką, aby zapobiec uciekaniu owadów.

Za oświetlenie i ogrzewanie posłużyły halogenowe żarówki grzewcze + żarówka emitująca promienie UV (oświetlenie dzienne) i żarówka nocna Night Glo (oświetlenie nocne). Za zmianę oświetlenia z dziennego na nocne i na odwrót, odpowiada dwukanałowy sterownik. Została jednak wprowadzona również manualna możliwość wyłączenia i włączenia konkretnych żarówek. Całe okablowanie zostało estetycznie zabudowane pomiędzy dwiema górnymi płytami.

W terrarium zamontowano ściankę strukturalną będąca imitacją piaskowca, w ściankę została wbudowana podłużna kryjówka zasłonięta później korzeniem. Do zestawu dołączony został wspomniany korzeń, podłoże w postaci specjalnie przygotowanego piasku, miseczka na wodę i dodatkowy termometr.

Terrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatej
Terrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiego (Testudo hermanni)

Terrarium dla żółwia greckiego wykonane z płyty meblowej w kolorze klonu naturalnego. Całkowity rozmiar mebla to 145/50/50 cm, z czego 35/50/50 cm to szafka, całość umieszczona została na kółkach, aby ułatwić przesuwanie terrarium.

Reszta to standardowe wyposażenie i wystrój terrarium – oświetlenie/ogrzewanie w postaci 3 żarówek halogenowych o mocy 50W i świetlówki kompaktowej emitującej promienie UV o współczynniku emisji 5.0. Oświetlenie podłączone pod dwa podwójne włączniki światła, aby zapewnić większą kontrolę nad panującą wewnątrz terrarium temperaturą i natężeniem światła.

W terrarium znalazła się ścianka strukturalna w stylu skalnym wraz z wbudowaną kryjówką oraz uboga roślinność.

Terrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiegoTerrarium dla żółwia greckiego
Terrarium dla agam karłowatychTerrarium dla agam karłowatych (Pogona henrylawsoni)

Terrarium dla agam karłowatych o wymiarach 70/50/60 cm (długość/głębokość/wysokość) w pełni zaaranżowane i wyposażone we wszystkie elementy niezbędne do hodowli tych jaszczurek.

Oświetlenie i ogrzewanie obejmują ponownie żarówki halogenowe – które są najbardziej zbliżonym do naturalnego – źródłem ciepła, oraz świetlówka kompaktowa emitująca promienie UVA i UVB.

Jako wystrój została wykorzystana ścianka strukturalna typu pustynnego z przemyślanym umiejscowieniem półek oraz kryjówek. W ściankę zostały wkomponowane elementy dekoracyjne takie jak sztuczna roślinność i suche drzewka doskonale oddające suchy i nieprzyjazny klimat pustynnych terenów stepowych. W zestawie znalazł się odpowiedniej wielkości korzeń oraz piasek przeznaczony do terrarium.

Terrarium dla agam karłowatychTerrarium dla agam karłowatychTerrarium dla agam karłowatychTerrarium dla agam karłowatychTerrarium dla agam karłowatychTerrarium dla agam karłowatychTerrarium dla agam karłowatych
Terrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatej (Pogona vitticeps)

Terrarium dla jednego osobnika agamy brodatej o wymiarach 130/70/55 cm (długość/głębokość/wysokość) z pełnym wystrojem i całym wyposażeniem niezbędnym do hodowli agamy.

Jako oświetlenie i ogrzewanie zostały zamontowane żarówki halogenowe, świetlówka kompaktowa emitująca promienie UV oraz oświetlenie nocne, z możliwością wyłączenia poszczególnych źródeł światła/ogrzewania za pomocą dwóch pomocą dwóch podwójnych włączników światła.

W terrarium zostało wbudowane tło strukturalne o bardzo zróżnicowanej formie, z wieloma półeczkami rozmieszczonymi w miejscach intensywnie, punktowo nagrzewanych przez żarówki halogenowe. Tło wykonano jako imitacja piaskowca, by odzwierciedlić klimat panujący na pustynnych stepach. W ściankę strukturalną wkomponowaliśmy sztuczną roślinność, oraz dwie kryjówki, dzięki czemu zostały agamie zapewnione odpowiednie warunki, zachowując jednak przy tym dużą estetykę całości. Oprócz tego, w terrarium znalazł się korzeń, piasek jako podłoże, oraz miseczka na wodę.

Terrarium dla agamy brodatejTerrarium dla agamy brodatej
Terrarium dla legwana zielonegoTerrarium dla legwana zielonego (Iguana iguana)

Terrarium dla młodego legwana zielonego o wymiarach 120/80/150 cm z zamontowanym oświetleniem, wystrojem i niezbędnym wyposażeniem. Za naturalne ogrzewanie ‘od góry’ i oświetlenie posłużyły żarówki halogenowe i świetlówka kompaktowa o temperaturze barwowej światła zbliżonej do naturalnego słońca w czasie zachmurzonego dnia. Jako źródło promieniowania UV została dodana oddzielnie żarówka Ultra-Vitalux o zwiększonej emisji tych promieni, do codziennego, kilkuminutowego naświetlania.

Ścianka strukturalna została wykonana tak, aby zajmować jak najmniej miejsca. Jedynie półka została powiększona, żeby legwan mógł bez problemu się na niej wygrzewać. W terrarium umieszczono konar, który jest przejściem z górnych do dolnych partii terrarium i na odwrót, a także basen i nawilżacz powietrza.

Terrarium dla legwana zielonegoTerrarium dla legwana zielonego
Terrarium dla gekona lamparciegoTerrarium dla gekona lamparciego (Eublepharis macularius)

Terrarium dla gekona lamparciego z oświetleniem, wystrojem i pełnym wyposażeniem o wymiarach 80/50/45 cm (długość/głębokość/wysokość). W ramach oświetlenia/ogrzewania zostały wykorzystane 2 żarówki halogenowe o mocy 50W, z możliwością użycia dodatkowej żarówki z gwintem E27 (np. nocnej). Oświetlenie podłączono tradycyjnie pod podwójny włącznik światła.

W terrarium została zamontowana ścianka strukturalna o mało zróżnicowanej strukturze wraz z wkomponowaną kryjówką stylizowaną na małą grotę. Do ścianki strukturalnej została dodana uboga roślinność. Oprócz tego, w zestawie znalazł się korzeń, piasek do terrarium oraz miseczka na wodę.

Terrarium dla gekona lamparciego
Terrarium dla ptasznika trynidadzkiegoTerrarium dla ptasznika trynidadzkiego (Psalmopoeus cambridgei)

Niewielkie terrarium dla pająka o wymiarach 30/30/50 cm (długość/głębokość/wysokość). Terrarium zostało wykonane w pełni wyposażone. Jako oświetlenie i ogrzewanie została użyta dzienna żarówka halogenowa z możliwością zamontowania dodatkowej żarówki z gwintem E27. Całe okablowanie zostało estetycznie zabudowane pomiędzy dwiema górnymi płytami.

W ramach wystroju wykonana została ścianka strukturalna w kolorach skał o zróżnicowanej strukturze wraz z wkomponowaną w nią roślinnością. Dodatkowo do terrarium został dodany niewielki korzeń, miseczka na wodę, kryjówka w postaci połówki kokosa oraz chips kokosowy jako podłoże.

Terrarium dla ptasznika trynidadzkiegoTerrarium dla pająka
Terrarium dla żółwia stepowegoTerrarium dla żółwia stepowego (Testudo horsfieldii)

Terrarium z płyty meblowej o wymiarach 80/40/50 cm (długość/głębokość/wysokość) w pełni wyposażone i zaaranżowane. Jako oświetlenie i ogrzewanie zostały zamontowane dwie żarówki halogenowe, jedna o mocy 50W, druga o mocy 35W. W ramach dodatkowego oświetlenia została zamontowana niezbędna żarówka emitująca promienie UV.

W terrarium wykonano umieszczoną na stałe ściankę strukturalną będącą imitacją piaskowca wraz z zacienionym miejscem – kryjówką. W terrarium znalazł się również korzeń, sztuczna roślinność wkomponowana w tło strukturalne i miseczka na wodę.

Terrarium dla żółwia stepowegoTerrarium dla żółwia stepowego