Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Wąż amurski (Elaphe schrencki Strauch)

elaphe_schrencki_strauchTerrarium dla węża amurskiego (Elaphe schrencki Strauch)

Wąż amurski (Elaphe schrencki Strauch) jest gatunkiem pochodzącym z południowo- wschodniej Azji. Spotykany jest głównie na wilgotnych terenach przy brzegach rzek czy bagnach. Osiąga maksymalnie do 180 cm długości, choć najczęściej długość dorosłego osobnika nie przekracza 150 cm. Jest to wąż często wybierany przez początkujących hodowców, którzy chcą spróbować hodowli czegoś innego niż bardzo już popularnego węża zbożowego.

Występowanie

W naturze węże amurskie zamieszkują tereny Rosji, Chin, Mongolii, Północnej i Południowej Korei.

Wielkość terrarium

Najmniejsze dozwolone rozmiary terrarium dla pojedynczego osobnika to 110/50/70 cm przy układzie dł/szer/wys. Są to wymiary minimalne, dlatego należy postarać się o większe terrarium, jeśli mamy taką możliwość, aby wąż miał jak najwięcej swobody. Jeśli zechcielibyśmy w zbiorniku umieścić więcej osobników, terrarium powinno być odpowiednio większych rozmiarów.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Temperatura odpowiednia dla tego gatunku to 20-25°C w ciągu dnia. Pod promiennikiem może dochodzić nawet do 30°C, lecz nie więcej, gdyż nie toleruje on wyższych temperatur. W nocy zaś temperatura powinna spadać do około 20°C. Wąż ten aktywny jest głównie w dzień, potrzebuje więc oświetlenia w cyklu 12-godzinnym. Wilgotność przez całą dobę powinna wynosić około 60%.

Wymagane wyposażenie terrarium

Niezbędny w terrarium węża amurskiego jest basen o takim rozmiarze, by cały wąż mógł się w nim zmieścić. Jest to ważny element, gdyż gatunek ten bardzo dużo czasu przebywa w wodzie. W terrarium nie może również zabraknąć konarów i gałęzi umożliwiających wężowi wspinanie się. Należy zapewnić mu także odpowiednio grubą warstwę podłoża by mógł się w nim swobodnie zagrzebywać. Najlepszy w tym przypadku będzie torf lub piasek.

 

Zdjęcia z hodowli p. Nadii Grunau