Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Agama błotna (Physignathus cocincinus)

 physignathus_cocincinusTerrarium dla agamy błotnej (Physignathus cocincinus)

Agama błotna jest największą jaszczurką z rodzaju agam. Samiec może osiągnąc nawet 1 metr długość, samica zaś nie przekracza 80 cm. Jak u większości jaszczurek ich ogon stanowi 2/3 całej długości ciała. W Polsce występuje również pod nazwami: agama wodna, zielona lub chińska.

Występowanie

W naturze agamy błotne zamieszkują ciepłe, wilgotne tereny leśne. Często spotyka się je w pobliżu zbiorników wodnych.

Wielkość terrarium

Małe osobniki można trzymać w mniejszym tymczasowym terrarium bądź akwarium, lecz trzeba się liczyć z koniecznością przeniesienia ich z czasem do większego terrarium. Dla pojedynczego osobnika minimalnymi wymiarami terrarium są 170/60/90 cm przy układzie dł/szer/wys.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Temperatura w terrarium powinna w dzień wachać się w różnych miejscach od 27°C do 30°C pod promiennikiem może dochodzić do 35°C, zaś w nocy powinna spadać do 24°C. Najlepszym sposobem zapewnienia odpowiedniej temperatury w terrarium jest ogrzewanie żarówkami. Jest to sposób najbardziej zbliżony do naturalnego działania słońca. Wystrój i warunki powinny być typu tropikalnego. Wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 60-75% podczas dnia, nocą jednak powinna wzrastać do około 80-90%.

Wymagane wyposażenie terrarium

Agamy błotne prowadzą nadrzewny tryb życia, więc należy im zapewnić jak najwięcej miejsc do wspinaczki, takich jak odpowiednia ścianka czy konary. Niezbędny też jest basen, do którego agamy będą się załatwiać. Należy pamiętać o wymianie wody, by zawsze miały ją czystą i świeżą do picia.

 

Zdjęcia w artykule użyczył: bob124