Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Boa tęczowy (Epicrates cenchria)

epicrates_cenchriaTerrarium dla boa tęczowego (Epicrates cenchria)

Boa tęczowy przez wielu hodowców uważany jest za jednego z najpiękniejszych dusicieli. Jego nazwa wzięła się od efektu tęczy widocznego na skórze tego węża, najczęściej tuż po wylince. Jego ponadprzeciętny wygląd i stosunkowo niewielkie rozmiary jak na dusiciela sprawiły, że boa tęczowy zyskał wielką popularność wśród terrarystów.

Najłatwiej dostępne, a zatem najczęściej spotykane w domowych hodowlach podgatunki to boa tęczowy brazylijski, argentyński, kolumbijski i gujański. Różnią się one od siebie osiąganą wielkością i wyglądem zewnętrznym. Największym, a zarazem najładniejszym spośród wymienionych podgatunków jest boa brazylijski (Epicrates cenchria cenchria). Najmniejsze rozmiary osiąga natomiast boa argentyński (Epicrates cenchria alvarezi).

Występowanie

W naturze boa tęczowe zamieszkują głównie tereny południowej i częściowo środkowej Ameryki.

Wielkość terrarium

Minimalne wymiary terrarium dla boa tęczowego wynoszą 130/60/50 przy układzie dł/szer/wys. Oczywiście należy pomyśleć o większym terrarium jeśli jest taka możliwość. W przypadku zwierząt terraryjnych zawsze im większe, tym lepsze. Są nieliczne odstępstwa od tej reguły, ale należy założyć, że taka zasada jest prawidłowa. Dla młodszych osobników można zastosować przejściowe terrarium o mniejszych wymiarach dopasowanych do ich aktualnej wielkości. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że za jakiś czas będzie trzeba przełożyć węża do docelowego terrarium.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Do oświetlenia terrarium (w cyklu 12-godzinnym) używamy zwykłych żarówek o mocy dopasowanej do temperatury panującej w terrarium. Temperatura pod żarówkami w dzień powinna wynosić około 32°C, natomiast w pozostałych miejscach terrarium około 24°C. W nocy temperatura powinna spadać do ok. 21°C w całym terrarium. Ważne jest, aby zachować różnicę temperatur w czasie dnia i nocy. Boa tęczowy jest wężem aktywnym w nocy, dlatego należy zadbać, aby w terrarium znajdowało się parę miejsc mocno zacienionych, w których wąż będzie mógł się ukryć przed światłem.

Do ogrzewania terrarium można również dodatkowo stosować kable grzewcze, promienniki ciepła, itp. jeśli nie da się uzyskać odpowiedniej temperatury samymi żarówkami, lub jeśli w nocy potrzebne jest dodatkowe źródło ciepła. Aby temperatury nie wymykały się spod kontroli, dobrze jest zastosować termostat, który będzie pilnował, aby w terrarium nie zrobiło się za gorąco lub za zimno.

Boa tęczowy zamieszkuje tereny tropikalne, dlatego terrarium powinno w miarę możliwości odwzorować warunki panujące w jego naturalnym środowisku. Światło nie powinno być zbyt intensywne, a przede wszystkim wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na wysokim poziomie ? ok. 75%. Zarówno w nocy jak i w czasie przechodzenia wylinki przez węża ta wartość może się zwiększyć. Jest to bardzo ważny warunek, który musi spełnić terrarium, aby zapobiec wielu powikłaniom, a nawet śmierci zwierzaka. Aby zapewnić taki poziom wilgotności, należy codziennie zraszać wodą terrarium. Do pomiaru wilgotności wykorzystuje się higrometry.

Wymagane wyposażenie terrarium

Obowiązkowo w terrarium dla boa tęczowego powinny się znaleźć kryjówki i basen dopasowane do wielkości węża. Węże te bardzo często lubią się kąpać, dlatego należy im zapewnić basen z zawsze czystą wodą. Kryjówki powinny być całkowicie zaciemnione i jak najciaśniejsze, byle by tylko wąż się w nich zmieścił. Równie ważnym elementem wystroju są konary, lub cokolwiek innego, po czym wąż mógłby się wspinać.