Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Gekon lamparci (Eublepharis macularius)

eublepharis_maculariusTerrarium dla gekona lamparciego (Eublepharis macularius)

Gekon lamparci stał się swego rodzaju maskotką terrarystyki. Tak samo jak wąż zbożowy wśród węży, gekony lamparcie są najczęściej kupowanymi jaszczurkami przez początkujących terrarystów. Jest to z pewnością spowodowane łatwością hodowli, małymi wymaganiami i nietypowym wyglądem, a jedyny problem w ich obserwacji sprawia fakt, że są one aktywne nocą. Gekony lamparcie osiągają średnie rozmiary ? do 28 cm, co jest wystarczające, aby wziąć jaszczurkę na rękę. Poleca się kupowanie gekonów młodych, ale nie zbyt wcześnie po urodzeniu. Są wówczas dużo łatwiejsze do oswojenia i nie są już tak delikatne jak zbyt młode osobniki.

Występowanie

W naturze gekony lamparcie zamieszkują suche, skaliste i pustynne tereny w Azji. Występują w Afganistanie, Pakistanie, Indiach i w Iranie.

Wielkość terrarium

Terrarium dla pojedynczego osobnika nie powinno być mniejsze niż 50/40/40 cm przy układzie dł/szer/wys. Dobrze jest jednak zapewnić zwierzakowi lepsze warunki zwiększając mu przestrzeń życiową jeśli istnieje taka możliwość. Jeśli zdecydowalibyśmy się na hodowlę większej ilości osobników, wówczas terrarium powinno być odpowiednio większe dla każdej dodatkowej jaszczurki.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

W terrarium każdego zwierzęcia musi być zachowany cykl dnia i nocy, co oznacza, że przez 10-12 godzin oświetlamy je żarówkami. Ze względu na pochodzenie gekonów lamparcich, moc żarówek dobieramy w ten sposób, aby po ich włączeniu temperatura w terrarium utrzymywała się na poziomie 25-30°C, a punktowo pod nimi dochodziła nawet do 35-40°C. W nocy temperatura powinna spadać do około 16°C, więc w przeciętnym pokoju żadne dodatkowe ogrzewanie nie jest potrzebne. Poziom wilgotności powietrza również wystarczy taki, jaki panuje w pokoju, dlatego nie ma potrzeby spryskiwania terrarium wodą.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium gekona lamparciego koniecznie należy umieścić kryjówki dopasowane do wielkości jaszczurki i miseczkę z zawsze czystą wodą. Z uwagi na to, że gekony lamparcie prowadzą nocny tryb życia, nie potrzebują one dodatkowego źródła promieni UV, jednak tak jak każdej innej jaszczurce, powinno się podawać im sepię, aby zapewnić prawidłowy rozwój kości.

 

Zdjęcia użyczył: ciastek329