Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus)

chamaeleo_calyptratus_3Terrarium dla kameleona jemeńskiego (Chamaeleo calyptratus)

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus) jest jednym z większych gatunków kameleonów występującym na wyżynnych terenach Jemenu oraz Arabii Saudyjskiej. Dzięki swoim rozmiarom, a także dzięki atrakcyjnemu wyglądowiChamaeleo calyptratus stał się najpopularniejszym kameleonem w terrarystyce.

Bardzo często zdarza się jednak, że po kameleony te sięgają osoby, które – nie wiedząc nic na ich temat – idą do sklepu i zachwyceni wyglądem zwierzaka kupują go, a następnie trzymają w żałosnych warunkach.

Kameleon jemeński jest bowiem bardzo wymagającą jaszczurką i jego hodowla zalecana jest raczej dla hodowców mającym już jakieś doświadczenie w terrarystyce. Samice Chamaeleo calyptratus dorastają do około 35 cm, samce do około 50 cm.

Występowanie

Kameleony jemeńskie występują na terenie Jemenu i Arabii Saudyjskiej.

Wielkość terrarium

chamaeleo_calyptratus_2

Tutaj zaczynają się pierwsze problemy. Zwykle osoba idąca do sklepu zoologicznego widząc malutkiego kameleona jemeńskiego myśli, że dużo większy nie urośnie, i że wystarczy mu małe terrarium dostępne w tym samym sklepie. W ten sposób skazuje się kameleona na męczarnie, ponieważ minimalne wymiary terrarium dla kameleona jemeńskiego powinny mieć wymiary 100/80/100 cm (długość/głębokość/wysokość) dla samca, lub trochę mniejsze dla samicy. Natomiast optymalne wymiary terrarium dla jednego samca to 100/100/100 cm przy takim samym układzie.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Ze względu na fakt, że kameleony jemeńskie bardzo lubią korzystać ze słońca, należy zapewnić im w terrarium warunki, które dadzą chociaż namiastkę naturalnego oświetlenia. Koniecznie zatem w terrarium musi znaleźć się żarówka emitująca promienie UV o współczynniku emisji 5.0. Oczywiście jest to zawsze sztuczne oświetlenie, dlatego gdy tylko jest taka możliwość i są ku temu warunki na dworze (odpowiednia temperatura, odpowiednio zabezpieczona woliera), należy kameleony wypuszczać na naturalne światło słoneczne. Sama żarówka UV nie ogrzeje terrarium, dlatego oprócz niej należy zamontować żarówki grzewcze. Nie da się powiedzieć jakiej mocy mają to być żarówki i ile ma ich być, ponieważ wszystko zależy od wielkości terrarium, oraz temperatur panujących w pokoju, w którym będzie stało terrarium. Należy jednak tak dopasować moc żarówek, aby w najcieplejszym miejscu temperatura wynosiła około 35°C (tzw. wyspa ciepła), natomiast w najchłodniejszym około 25-30°C.

Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie około 50-70%. Aby zapewnić taką wilgotność, należy regularnie spryskiwać terrarium.

chamaeleo_calyptratusWymagane wyposażenie terrarium

Przede wszystkim najważniejszym elementem terrarium dla kameleona jemeńskiego jest bardzo duża powierzchnia wentylacyjna. Zaleca się, aby co najmniej dwie ściany terrarium były wykonane w całości z siatki. Kameleony jemeńskie są bardzo wrażliwe na brak odpowiedniej wentylacji, dlatego jeżeli nie zadbamy o to, aby w terrarium powietrze nie stało, kameleon może paść.

Jak już zostało wcześniej powiedziane, w terrarium musi na pewno znaleźć się również żarówka emitująca promienie UVB i UVA o współczynniku emisji 5% i żarówki grzejące o odpowiedniej mocy.

Kameleony jemeńskie uwielbiają się wspinać i spędzać czas wśród gałęzi i liści, dlatego trzeba również zapewnić mu takie warunki umieszczając w terrarium jakiś rozłożysty konar i bogatą roślinność.

Kameleon będzie spijał wodę z gałęzi i liści, dlatego trzeba zapewnić regularne spryskiwanie terrarium, najlepiej przez zamontowanie automatycznego systemu zraszającego. Warto również pomyśleć o jakimś zbiorniku wodnym na dnie terrarium.

 

Zdjęcia w artykule użyczyła: Agata Siudak