Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Legwan obrożny (Crotaphytus collaris)

crotaphytus_collaris_2Terrarium dla legwana obrożnego (Crotaphytus collaris)

Legwany obrożne dorastają do niedużych rozmiarów ? około 30 cm. Ich nazwa wzięła się od dwóch czarnych pasków dookoła karku, które przypominają obrożę. W naturze zamieszkują one stepowe tereny z dużą ilością kamieni i skał ? Meksyk i południowo-zachodnie Stany Zjednoczone.

Występowanie

Legwany obrożne w naturze zamieszkują suche, skaliste tereny środkowej i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, oraz północnej części Meksyku.

Wielkość terrarium

Mimo iż legwany obrożne nie są dużymi jaszczurkami, powinno się im zagwarantować całkiem sporą przestrzeń życiową ze względu na to, że są to bardzo ruchliwe zwierzęta. Minimalne wymiary terrarium dla dwóch osobników (samca i samicy) to około 80/50/50 cm (długość/szerokość/wysokość), natomiast zalecane terrarium dla haremu składającego się z jednego samca i dwóch samic to 110/60/50 cm. Inwestując w większe terrarium, przyczyniasz się do większego komfortu swojego pupila.

crotaphytus_collarisTemperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Terrarium dla legwana obrożnego powinno być bardzo dobrze oświetlone. Na wolności jaszczurki te zamieszkują nasłonecznione miejsca, dlatego w zaciemnionych terrariach stają się apatyczne. Naświetlamy więc terrarium 12 godzin dziennie intensywnym światłem, dającym dużo ciepła. Temperatura pod promiennikiem ciepła gdzie jaszczurki będą się wygrzewać może sięgać aż 45°C, natomiast w reszcie terrarium powinna wynosić mniej więcej 30-35°C. Ważna jest różnica temperatur za dnia i w nocy. W nocy powinna ona spadać do około 20-22°C. Duża wilgotność nie jest wymagana, wystarczy około 40% przez cały dzień.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium legwana obrożnego koniecznie musi znaleźć się miseczka na wodę, żarówka emitująca promienie UV (jest to niezbędna żarówka w terrarium każdej dziennej jaszczurki, ponieważ dzięki tym promieniom produkowana jest w organiźmie jaszczurki witamina D3, potrzebna do prawidłowego rozwoju kości), kryjówka dopasowana do rozmiarów dorosłego osobnika, ścianka, korzeń lub coś po czym legwan będzie mógł się wspinać, a najlepiej jedno i drugie.

 

Zdjęcia w artykule użyczył: grzesiekc