Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Ptasznik białokolanowy (Acanthoscurria geniculata)

Terrarium dla ptasznika białokolanowego (Acanthoscurria geniculata)

Ptasznik białokolanowy (Acanthoscurria geniculata) jest pająkiem zamieszkującym tereny Brazylii. Ptasznik ten został opisany przez C. L. Koch w roku 1841 roku. Aktywny całą dobę, najbardziej wieczorami i w nocy. Gatunek szybki i dosyć agresywny, często wyczesuje włoski parzące i przyjmuje postawę obronną, rzadko wybiera ucieczkę. Ugryzienie jest bolesne, a w miejscu ukąszenia powstaje opuchlizna i przez kilka dni podwyższona temperatura ciała, jednak nie zagraża życiu człowieka.

Nazewnictwo

flag_pl Nazwa polska: Ptasznik białokolanowy

flag_enNazwa angielska: Giant Whiteknee Bird Eater, Brazilian Whiteknee, Whitebandet Tarantula

Wygląd

Młode osobniki są różowe z czarną plamką na odwłoku, która zanika wraz z kolejnymi wylinkami.
Od stadium L4 zaczynają nabierać barw dorosłych osobników. Dorosłe mają całe czarne ciało, białe paski na stawach i rude włoski parzące.

Występowanie

Acanthoscurria geniculata zamieszkują tereny lasów deszczowych Brazylii.

Wielkość

Młode rosną dość wolno co zmienia się w drugim roku ich życia ? wówczas przyrosty są już zaskakująco duże. Dorastają do 9cm ciała i 23cm z rozpostartymi kończynami.

Długość życia

Samice w niewoli dożywają do 20lat, samce znacznie krócej.

Dojrzałość płciowa

Dojrzałość płciową samce osiągają gdy mają 2-2,5 roku. Wraz z ostatnią wylinką wyrastają im narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na pierwszej parze odnóży krocznych ? haczyki. Są znacznie smuklejsze od samic, które dojrzewają w wieku 3 lat.

Terrarium

Ze względu na swoje rozmiary, Acanthoscurria geniculata wymaga obszernego terrarium o wymiarach 35/35/30 cm (dł/szer/wys).

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70-75% poprzez spryskiwanie terrarium co 2-3 dni. Należy jednak zostawić trochę suchego miejsca.

Temperatura

Temperatura w terrarium powinna wynosić 22-27°C w ciągu dnia. W nocy może spadać do 20°C.

Wyposażenie terrarium

W terrarium obowiązkowo powinna się znaleźć kryjówka (możemy w tym celu użyć połówki kokosa, tuby korkowej itd.), miseczka z wodą do picia, która dodatkowo będzie delikatnie zwiększała wilgotność powietrza, oraz żywa lub sztuczna roślinność. Jako podłoże można wykorzystać ok. 10cm warstwę kwaśnego torfu lub substratu kokosowego.

Karmienie

Młode karmimy wylęgiem świerszczy lub larwami mącznika młynarka. Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami, szarańczą, oraz co jakiś czas można podać mysiego oseska lub biegusa.

Rozmnażanie

Gatunek dość łatwy do rozmnożenia, lecz należy się dobrze zastanowić czy będziemy mieli co zrobić z młodymi pajączkami, których może być ok. 1000szt. Należy dobrze nakarmić samicę, aby uniknąć zjedzenia samca przed lub po kopulacji. Najlepiej sprawdzić jak reaguje samica na partnera poprzez umieszczenie ich w pojemniku rozdzielonym ścianką z dziurkami. Jeżeli samica nie jest agresywna w stosunku do partnera ? możemy je śmiało połączyć.
Kokon wytwarzany jest po 2 do 4 miesięcy od kopulacji. Po ok. miesiącu wykluwają się nimfy I, a po kolejnym zaczynają przekształcać się w nimfy II. Po 2 miesiącach linieją na stadium L1 i należy je szybko rozdzielić ponieważ mają bardzo duże skłonności kanibalistyczne.

 

Opracował Krzysztof Szymaniak