Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Ptasznik wielobarwny (Avicularia versicolor)

avicularia_versicolorTerrarium dla ptasznika wielobarwnego (Avicularia versicolor)

Ptasznik wielobarwny, jak sama nazwa sugeruje, jest bardzo ładnie ubarwionym pająkiem dorastającym do 15 cm (wliczając w to odnóża). Samice dożywają około 6 lat, samce około 3.

Występowanie

Ptaszniki wielobarwne zamieszkują bardzo niewielki obszar ? wyspę Martynikę i Gwadelupę.

Wielkość terrarium

Terrarium dla A. versicolor powinno mieć wielkość ok. 20/30/30 cm (w układzie dł/wys/szer). Jest to optymalna wielkość terrarium, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ono większe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że lepszą kontrolę nad pająkiem będziemy mieli w nieco mniejszym terrarium.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Temperatura w terrarium powinna utrzymywać się w granicach 24-28°C. Terrarium ogrzewamy zwykłymi żarówkami, lub czymkolwiek innym, co zapewni odpowiednią temperaturę w terrarium i nie zagrozi pająkowi. Aby zapewnić odpowiedni rozwój pająka, należy dbać również o wilgotność, która powinna utrzymywać się na poziomie 70-80%. Dobrym rozwiązaniem jest użycie torfu lub chipsu kokosowego jako podłoża do terrarium ze względu na to, że bardzo dobrze trzymają one wilgoć.

Wymagane wyposażenie terrarium

Obowiązkowo w terrarium musi znaleźć się jakaś gałąź lub konar, dzięki którym ptasznik będzie w stanie zbudować dla siebie kryjówkę z pajęczyny. Można również umieścić w terrarium już przygotowaną kryjówkę (np. z kokosa) i miseczkę z wodą.

 

Zdjęcia w artykule użyczył: Piotr Kurzak (e-mail: qrzak@o2.pl)