Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Pyton dywanowy (Morelia spilota)

morelia_spilotaTerrarium dla pytona dywanowego (Morelia spilota)

Pytony dywanowe osiągają spore rozmiary, dlatego polecane są raczej zaawansowanym terrarystom. Według niektórych jest to jeden z najpiękniej ubarwionych węży. Poszczególne podgatunki tych pytonów bardzo się od siebie różnią pod względem ubarwienia.

Występowanie

W naturze pytony dywanowe zamieszkują tereny Indonezji, Nowej Gwinei i Australii.

Wielkość terrarium

Minimalne rozmiary terrarium dla pojedynczego osobnika wynoszą 70/70/120 cm przy układzie dł/szer/wys. Należy jednak przyjąć zasadę, że im większe terrarium, tym lepiej dla węża. Jeśli zechcielibyśmy umieścić w nim więcej osobników, terrarium powinno być odpowiednio większych rozmiarów.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Temperatura w terrarium powinna w dzień wachać się w różnych miejscach od 25°C do 31°C pod promiennikiem może dochodzić do 35°C, zaś w nocy może spadać do 25 – 28°C. Najlepszym sposobem zapewnienia odpowiedniej temperatury w terrarium jest ogrzewanie żarówkami. Jest to sposób najbardziej zbliżony do naturalnego działania słońca. Wystrój i warunki powinny być typu tropikalnego. Wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 60-75% podczas dnia, nocą jednak powinna wzrastać do około 80%.

Wymagane wyposażenie terrarium

Obowiązkowo w terrarium dla pytona dywanowego powinny znaleźć się kryjówki i basen dopasowane do wielkości węża. Kryjówki powinny być całkowicie zaciemnione i jak najciaśniejsze, byle by tylko wąż się w nich zmieścił. Równie ważnym elementem wystroju są konary, lub cokolwiek innego, po czym wąż mógłby się wspinać.

 

Zdjęcie w artykule: hod. Paulina Nowicka