Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Pyton królewski (Python regius)

python_regiusTerrarium dla pytona królewskiego (Python regius)

Pyton królewski jest jednym z najmniejszych pytonów. Osiąga rozmiar 1,5-1,6 m co jest naprawdę słabym wynikiem w stosunku do reszty dusicieli. Ze względu na rozmiar i najczęściej łagodny charakter jest on często polecany osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z terrarystyką. Jednak mimo niewielkich rozmiarów, wąż ten posiada masywne ciało, które w niczym nie ustępuje innym pytonom. W obliczu stresu, pyton królewski reaguje dość nietypowo ? zwija się bowiem w kulkę, co w ogóle nie przypomina zachowania innych węży. Stąd pochodzi jedna z jego angielskich nazw ? Ball Python.

Występowanie

W naturze pytony królewskie zamieszkują afrykańskie tereny trawiaste, sawanny i lasy.

Wielkość terrarium

Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, pyton królewski wymaga średniej wielkości terrarium. Dla dorosłego osobnika zdecydowanie wystarczy terrarium o wielkości 100/60/50 cm przy układzie dł/szer/wys.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

W terrarium pytona królewskiego oświetlenie nie jest wymagane, jeśli posiadamy w miarę oświetlony pokój. Węże te nie przepadają za zbyt dużym nasileniem światła ze względu na ich nocną aktywność, dlatego nie należy stresować zwierzęcia w ten sposób. Jeśli jednak w pokoju, w którym stoi terrarium jest zawsze ciemno, warto zamontować jedną słabą żarówkę. Temperatura w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 28-29°C, pod promiennikiem ciepła do 32°C. W nocy natomiast nie powinna spadać o więcej niż 4-5°C, a pod o 2°C. Zbyt duże dobowe wahania temperatur nie mogą wystąpić, ponieważ grozi to śmiercią zwierzaka.

Aby zachować odpowiednią temperaturę w terrarium można użyć kabla grzewczego, promiennika ciepła, żarówki emitującej promieniowanie podczerwone, itd. Zdecydowanie niepolecane są jednak skałki grzewcze, które często powodują poparzenia u zwierząt. Każdy rodzaj ogrzewania powinien być podłączony do termoregulatora, który zapewni odpowiednią temperaturę w terrarium. Wilgotność w terrarium powinna wynosić około 60%, w czasie przechodzenia wylinki przez węża, można tę wartość zwiększyć, aby zapewnić prawidłowy jej przebieg.

Wymagane wyposażenie terrarium

Ze względu na umiłowanie pytonów królewskich do wspinaczki, należy umieścić w terrarium solidny konar, po którym wąż będzie mógł się wspinać, i który nie zawali się pod jego ciężarem. Oprócz tego, obowiązkowo musi się tu znaleźć również przynajmniej jedna kryjówka dopasowana do rozmiaru węża. Jeśli jest możliwość, warto zrobić więcej kryjówek, wówczas wąż będzie miał możliwość wyboru gdzie się schować. Nie mniej ważna jest też mieseczka z wodą, którą od czasu do czasu należy przemyć i na bieżąco uzupełniać poziom wody.

 

Zdjęcia w artykule użyczyła: daria_0