Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Pyton zielony (Morelia viridis)

Pyton zielony (Morelia viridis)Terrarium dla pytona zielonego (Morelia viridis)

Pytony zielone są pięknie ubarwionymi wężami, niestety ze względu na wymagania i charakter większości osobników polecany jest on jedynie zaawansowanym terrarystom. Są to węże agresywne i bardzo łatwo ulegają stresowi, trzeba więc posiadać duże doświadczenie w hodowli zwierząt egzotycznych, aby wiedzieć jak postępować z tym gatunkiem.

Występowanie

W naturze pytony zielone zamieszkują tereny położone do 1800 m n.p.m. Można je spotkać w Indonezji, Nowej Gwinei i Australii.

Wielkość terrarium

Dla jednego osobnika, minimalne wymiary terrarium to 70/70/140 (dł/szer/wys). Bardzo ważne jest, aby terrarium miało układ wertykalny, tzn. aby było wyższe niż dłuższe i szersze. Powodem tego jest fakt, że pytony zielone uwielbiają przesiadywać na wysokości. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zagwarantować wężowi lepsze warunki zwiększając powierzchnię terrarium.

Pyton zielony (Morelia viridis)Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

W czasie dnia, temperatura w całym terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 26-30°C. Powinno się również znaleźć przynajmniej jedno miejsce pod promiennikiem ciepła, gdzie temperatura będzie nieco wyższa (około 32-33°C), natomiast w nocy, po wyłączeniu całego oświetlenia, należy ją obniżyć do około 22°C. Należy pamiętać, aby terrarium oświetlać w cyklu 12-godzinnym. Po temperaturze równie ważnym czynnikiem, którego nie można zbagatelizować, jest wilgotność. Dzięki regularnemu i obfitemu spryskiwaniu terrarium (zwykle około 2-3 razy dziennie, choć zależy to od wielu innych czynników) jesteśmy w stanie utrzymać wilgotność na potrzebnym poziomie, tj. 75-85% w dzień i >85% w nocy. Będąc doświadczonym hodowcą, można ?na oko? rozpoznać czy wilgotność jest na odpowiednim poziomie, jednak zawsze warto zainwestować w higrometr. Warto również zaznaczyć, że tańsze higrometry podają oszukaną wartość, dlatego jeśli już decydujemy się na jego zakup, warto wydać parę złotych więcej na model, który będzie wskazywał rzeczywistą wartość wilgotności w terrarium.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium koniecznie powinny znaleźć się jakieś półki skalne lub konary na różnych poziomach terrarium, a najlepiej jedno i drugie jeśli jest taka możliwość. Zapewni to wężowi możliwość wspinania się na wyższe partie terrarium. Kolejnym ważnym elementem jest basen, którego wielkość powinna być dopasowana do rozmiarów dorosłego węża. Tak jak w przypadku hodowli innych gatunków węży, tak samo i tu, niezbędna jest przynajmniej jedna kryjówka, w której wąż będzie mógł się schować. W przypadku pytonów zielonych, zalecana jest również żarówka emitująca promienie UV o współczynniku emisji 2.0 (zbliżonym do warunków tropikalnych).

 

Zdjęcia z hodowli p. Nadii Grunau