Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Scynk berberyjski (Eumeces schneideri)

Terrarium dla scynka berberyjskiego (Eumeces schneideri)

Scynk berberyjski (Eumeces schneideri) to jaszczurka bardzo kontaktowa, szybko się oswaja i przyzwyczaja do człowieka. Hodowla nie wymaga żadnych zezwoleń, jednakże większość osobników pochodzi z nielegalnego odłowu.

Nazewnictwo

flag_plNazwa polska: Scynk berberyjski, scynk długonogi

flag_enNazwa angielska: Schneider’s Skink, Berber’s Skink

Podgatunki

  • Eumeces schneideri aldrovandii (DUMÉRIL & BIBRON 1839)
  • Eumeces schneideri barani (KUMLUTAS, ARIKAN, ILGAZ & KASKA 2007)
  • Eumeces schneideri pavimentatus (GEOFFROY DE ST. HILAIRE 1827)
  • Eumeces schneideri princeps (EICHWALD 1839)
  • Eumeces schneideri schneideri (DAUDIN 1802)
  • Eumeces schneideri zarudnyi (NIKOLSKY 1900)

Wielkość

Gatunek ten dorasta do 40 cm długości, z czego ogon stanowi więcej niż połowę.

Długość życia

Dożywa do około 20 lat.

Wygląd

Na szaro-stalowym tle ułożone są jaskrawo-pomarańczowe paski. Po jego bokach biegną żółte smugi, zaś brzuch jest jasny. Ciało krępe ze słabo odgraniczoną głową. Ogon jest delikatny i kruchy, dlatego często ulega odrzuceniu. Ciało gładkie i połyskujące. Otwory słuchowe przykryte są rodzajem grzebienia z łusek, który zabezpiecza je przed dostaniem się piasku. Nogi krótkie i masywne przystosowane do kopania nor.

Występowanie

Występuje na terenie od Afryki Północnej, przez półwysep Synaj, Izrael, Palestynę, Jordanię, Liban, Anatolię i Cypr do zachodniej i środkowej Azji. Występuje na wysokości 1800 m n.p.m.

Aktywność

Jaszczurka aktywna w ciągu dnia.

Biotop

Gatunek ten zamieszkuje gorące, suche, piaszczyste tereny, czasami pokryte skałami.

Terrarium

Przygotowujemy terrarium stepowe o minimalnych wymiarach powierzchni 100x50x50 dla pary scynków. Z resztą wiadomo, im większe tym lepsze. Najlepszym podłożem jest piasek o granulacji 0,1-1,0 mm. Wysypujemy około 10 cm warstwę by jaszczurka mogła swobodnie kopać. I choć wiadomo że nie jest to najbardziej higieniczne podłoże, to jest dość łatwe w utrzymaniu. Zaleca się generalne sprzątanie co 6 miesięcy. Ciekawą alternatywą jest podzielenie terrarium na dwie części ? na jednej wysypać piasek i umieścić wyspę ciepła, natomiast drugą wysypać wiórkami bukowymi lub po prostu wyłożyć gazetą i na tej stronie umieścić basen. Unikniemy wtedy zalewania piachu, parowania wody i co za tym idzie podnoszenia wilgotności. Temperatura powinna mieścić się w zakresie 25-40°C w ciągu dnia, 17-23°C w nocy, wilgotność 40%. Poza promiennikami ciepła, powinniśmy zastosować ogrzewanie podłoża imitujące nagrzany przez słońce piasek na pustyni. Nie polecam skałek czy kabli grzewczych jaszczurka może je wykopać i ulec poparzeniu. Obowiązkowe jest zastosowanie świetlówek lub żarówek UV np. Repti Glo 10,0.

 

Dekoracje terrarium

W terrarium możemy umieścić ściankę lub inny element do wspinaczki, różnego rodzaju kamienie, doniczki które będą stanowiły kryjówkę dla zwierzaka lub gotowe jaskinie dostępne w sklepach zoologicznych. Plastikowe rośliny będą jednocześnie dekoracją i schronieniem, z żywych nadają się jedynie kaktusy lub sukulenty, inne rośliny najprawdopodobniej zostaną przez scynka zniszczone.

Karmienie

Podajemy wszelkiego rodzaju owady: świerszcze, karaczany, mączniki; noworodki mysie, i czasami słodkie, miękkie owoce, takie jak banan czy mango. Dietę uzupełniamy witaminami i wapniem.

Dymorfizm płciowy

Samice są mniej jaskrawo ubarwione, samce mają nieco większą głowę i są mocnej zbudowane. Samce bardzo zaciekle walczą o samice w czasie pory godowej, tak więc w terrarium umieszczamy tylko jednego samca.

Gody

Pora godowa następuje 2-3 miesięcy po zimowaniu w temperaturze 10-20°C w ciągu dnia i 10-15°C w nocy z oświetleniem przez 6-8 godzin dziennie. Dochodzi wtedy do walk miedzy samcami, samice również mogą zostać poszkodowane, gdyż podekscytowane walkami samce gryzą je po szyi. Po 6-7 tygodniach samica składa 5-20 jaj do dołka wykopanego w piasku. Jaja usuwamy zaraz po złożeniu ponieważ inne osobniki mogą je zjeść. Młode wykluwają się po 7-10 tygodniach przy temperaturze 28-30°C.

Opracowanie

Opracowała Dorota Karkulowska ?karakuła?
Bibliografia:
E. Bruins, 2003, ?Encyklopedia terrarystyki?
H. Dobrowolska, ?Gady?
Internet