Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Waran stepowy (Varanus exanthematicus)

varanus_exanthematicusTerrarium dla warana stepowego (Varanus exanthematicus)

Warany stepowe należą do jednych z większych jaszczurek hodowlanych, w terrariach dorastają do około 120-130 cm. Są one najłagodniejsze ze wszystkich przedstawicieli rodziny waranów, dlatego są to najczęściej hodowane w domu warany. Trzeba jednak pamiętać, że jest to potężna jaszczurka i mimo iż łatwo się oswaja, zawsze należy być ostrożnym przy obchodzeniu się z nią.

Występowanie

Warany stepowe występują w większości środowisk (prócz lasów deszczowych i pustyń) na terenie Afryki. Głównie preferują suche tereny sawanny, ale można je także spotkać w lasach.

Wielkość terrarium

Ze względu na swoją ruchliwość i osiągane rozmiary, warany stepowe potrzebują bardzo dużego terrarium. Minimalnymi rozmiarami dla dorosłego, pojedynczego osobnika są 210/90/70cm (przy układzie długość/szerokość/wysokość). Oczywiście młodsze osobniki można trzymać w przejściowym terrarium o mniejszych rozmiarach. Należy po prostu pamiętać, że jaszczurka ta musi mieć jak najwięcej wolnej przestrzeni do biegania.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Warany stepowe zamieszkują suche i gorące tereny afryki południowej i środkowej. W terrarium należy więc w miarę możliwości odwzorować panujące tam warunki. Umieszczamy wewnątrz żarówki, które będą źródłem zarówno światła jak i ciepła. Moc żarówek należy dopasować tak, aby temperatura w terrarium utrzymywała się na poziomie 25-30°C, a tuż pod nimi dochodziła nawet do 38°C. Nocą temperaturę należy obniżyć do około 22-24°C. Wilgotność powinna wynosić około 50%, dlatego niepotrzebne jest dodatkowe spryskiwanie terrarium wodą.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium warana stepowego koniecznie należy umieścić miseczkę z wodą. Wodę trzeba systematycznie wymieniać na świeżą. Można również włożyć do terrarium konar, który urozmaici nieco teren i będzie miejscem, na którym waran chętnie będzie się wylegiwał jeśli konar umieścimy pod promiennikiem ciepła. Obowiązkowym wyposażeniem oprócz miseczki z wodą jest przynajmniej jedna kryjówka dopasowana do rozmiaru dorosłej jaszczurki i żarówka emitująca promienie UV.

 

Zdjęcia w artykule użyczyła: Monita