Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Wąż mahoniowy (Lamprophis fuliginosus)

Terrarium dla węża mahoniowego (Lamprophis fuliginosus)

Wąż mahoniowy (Lamprophis fuliginosus lub Boaedon fuliginosus) osiąga niewielkie rozmiary. Samce osiągają do 90 cm długości, zaś samice do 130 cm. Inna nazwa tego węża to afrykański wąż domowy.

Występowanie

W naturze węże mahoniowe występują na terenach południowej i zachodniej Afryki.

Wielkość terrarium

Minimalne rozmiary terrarium dla pojedynczego osobnika to 70/50/40 cm przy układzie dł/szer/wys. Należy jednak przyjąć zasadę, że im większe terrarium, tym lepiej dla węża. Jeśli zechcielibyśmy umieścić w nim więcej osobników, terrarium powinno być odpowiednio większych rozmiarów, przykładowo minimalne wymiary dla pary węży mahoniowych to 80/60/40.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Temperatura odpowiednia dla tego gatunku to 24-28°C w ciągu dnia. Pod promiennikiem może dochodzić nawet do 32°C, w nocy zaś powinna spadać do około 19°C. Jest to wąż prowadzący nocny tryb życia, więc oświetlenie nie powinno być intensywne. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 50-60%.

Wymagane wyposażenie terrarium

Niezbędna jest miseczka ze stale świeżą woda do picia. Dobrym urozmaiceniem będą też konary czy gałęzie po których wąż ten chętnie się wspina. Koniecznie należy umieścić w terrarium przynajmniej jedną kryjówkę dopasowaną do rozmiarów węża.