Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus)

pantherophis_guttatusTerrarium dla węża zbożowego (Pantherophis guttatus)

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus, daw. Elaphe guttata) to gatunek węża z rodziny węży właściwych (Colubridae). Osiąga około 110-140 cm długości i 400-500g wagi, w niewoli żyje około 20-25 lat, na wolności około 10-20 lat. Często można się również spotkać z inną nazwą węża zbożowego ? zbożówka.

Występowanie

Węże te zamieszkują głównie tereny Florydy i południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, gdzie na swoje kryjówki często wybierają lasy, kamieniste tereny i pola uprawne. W tych miejscach, a także w niektórych opuszczonych budynkach, często można znaleźć myszy i inne małe gryzonie, dlatego też węże zbożowe tak chętnie tam przebywają.

Wąż dla początkujących

Utarło się, że jako pierwszego swojego węża powinno się wybrać właśnie węża zbożowego. Nie ma się z resztą co dziwić ? zbożówki to bardzo łatwe w hodowli węże, odporne na wiele błędów początkujących terrarystów i nie osiągają one dużych rozmiarów. Oprócz tego są bardzo ładnie ubarwione i łatwo dostępne, dzięki temu, że stosunkowo łatwo jest je rozmnożyć. Najczęściej posiadają one bardzo łagodny charakter, choć oczywiście można natknąć się i na nerwowe osobniki, które mimo wszystko nie są w stanie zagrozić zdrowiu człowieka. Ze względu na małe zęby węży zbożowych, ewentualne ukąszenia nie są bolesne.

Odmiany barwne

Dzięki łatwości rozmnażania i pewnym odpowiednim cechom, w ciągu wielu lat udało się osiągnąć niesamowitą ilość typów ubarwienia węży zbożowych i wciąż powstają nowe odmiany. Najczęściej spotykane barwy to czerwone plamy z czarnymi obwódkami na rudawym tle, brzuch koloru białego z czarnymi, prostokątnymi plamami. Odmiana ta nazywana jest najczęściej odmianą classic, ponieważ występujące w naturze węże mają najczęściej właśnie takie ubarwienie.

Aktywność

Wiele źródeł podaje, że węże zbożowe prowadzą dzienny tryb życia, inne ? że nocny. Prawda jest taka, że ich okrągłe źrenice sugerują dzienną aktywność, jednak bardzo często zdarza się, że zbożówki wychodzą z kryjówek dopiero po zmierzchu. W przypadku tego gatunku, jest to prawdopodobnie uwarunkowane charakterem danego osobnika i warunkami panującymi w terrarium.

Wielkość terrarium

Tak jak już wyżej zostało powiedziane, węże te nie wymagają dużych terrariów, co nie znaczy jednak, że nie potrzebują ich wcale. Minimalne wymiary terrarium dla węża zbożowego to 80/50/40 cm przy układzie dł/szer/wys. Węże zbożowe, mimo iż niektóre osobniki uwielbiają wspinaczkę, potrzebują dłuższe niż wyższe terrarium. W takim terrarium można trzymać parę dorosłych węży, lecz jeśli zdecydowalibyśmy się na większą ich ilość, trzeba by pomyśleć o zmianie terrarium na większe. Oczywiście podane wymiary są minimalne i jeśli są ku temu warunki, należy postarać się o jak największe terrarium dla swojego pupila. Na pewno wpłynie to korzystnie na jego aktywność i ogólny stan zdrowia.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Do oświetlenia terrarium wykorzystujemy zwykłe żarówki, halogeny, itp. w cyklu 12-godzinnym. W okresie letnim, długość dnia można wydłużyć do 14 godzin. Można również wykorzystać do tego celu specjalistyczne żarówki exo-terra, ale zwykłe żarówki zdecydowanie wystarczają. Moc żarówek dopasowujemy do temperatury panującej w terrarium. Ma na to wpływ wiele czynników – wysokość ustawienia terrarium nad podłogą, stała temperatura w pokoju, w którym stoi, wielkość terrarium, itd.

Podczas dnia, temperatura w terrarium nie powinna przekraczać 26°C. Punktowo, pod promiennikiem warto zadbać, aby temperatura nie przekraczała 32°C. Zapewnimy w ten sposób wężowi możliwość wygrzewania się w pewnym miejscu, a w momencie, gdy będzie mu za ciepło, będzie mógł schować się w jakieś chłodniejsze miejsce. Do ogrzewania można wykorzystać także promienniki ciepła, silikonowe kable i maty grzewcze. Tzw. skałki grzewcze nie są polecane ze względu na wiele przypadków poparzenia zwierząt w ten sposób.

Należy pamiętać, aby w nocy zmniejszyć temperaturę do ok. 24°C, ale żeby nie schodziła poniżej tej wartości. Promienniki ciepła nie wytwarzają światła, więc doskonale nadają się do ogrzewania terrarium nocą, jeśli dodatkowe ogrzewanie jest potrzebne. Aby w pełni kontrolować rozkład temperatur, warto skorzystać z termostatu, dzięki któremu ustawimy interesującą nas temperaturę. Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%. W czasie przechodzenia wylinki przez węża można tę wartość zwiększyć do 70%, aby ułatwić mu ten proces.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium koniecznie musi się znaleźć źródło światła i ogrzewania. Najlepiej, aby połączyć jedno z drugim, aby w miarę naturalnie przypominało to działanie słońca. Węże nie potrzebują promieni UVB do prawidłowego rozwoju, dodatkowo ich skóra przepuszcza minimalne ich ilości, dlatego nie musimy inwestować w tego typu żarówkę. Oprócz oświetlenia i ogrzewania, najważniejszymi rzeczami w terrarium jest miseczka z zawsze świeżą wodą i przynajmniej para kryjówek dopasowanych do rozmiarów węża. Im ciaśniejsza kryjówka, tym lepiej. Węże bardzo chętnie korzystają z kryjówek i często się zdarza, że leniwsze osobniki przesiadują w nich całymi dniami, dlatego aby uniknąć stresu węża, trzeba zadbać o to, aby miał się gdzie schować.