Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Żółw grecki (Testudo hermanni)

Terrarium dla żółwia greckiego (Testudo hermanni)

Żółwie greckie są jednymi z najczęściej hodowanych gatunków żółwi lądowych w niewoli. Samice są z reguły większe od samców, a wielkość dorosłego osobnika wynosi zwykle około 25-30 cm.

Występowanie

W naturze żółwie greckie zamieszkują suche, bardzo ciepłe i nasłonecznione tereny ? Półwysep Bałkański, Półwysep Apeniński, Sardynię, Sycylię, Korsykę, Hiszpanię i Turcję.

Wielkość terrarium

Do hodowli żółwia greckiego potrzebne jest sporej wielkości terrarium. MINIMALNYMI wymiarami dla średniej wielkości osobnika jest 120/70/50 cm (przy układzie długość/szerokość/wysokość). Zalecane jest oczywiście większe, o długości około 8-krotnej długości pancerza żółwia i szerokości 4-krotnej długości pancerza.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Terrarium oświetlamy w cyklu 12-godzinnym . Temperatura wewnątrz powinna utrzymywać się na poziomie około 25-30°C, natomiast pod promiennikiem ciepła może dochodzić nawet do 40°C. Wilgotność nie musi być wielka ze względu na to, że żółw ten zamieszkuje tereny suche. Powinna więc ona wynosić około 60%.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium koniecznie umieszczamy:

  • miseczkę z wodą, w której wodę regularnie zmieniamy na świeżą.
  • żarówkę emitującą promienie UV. Jest to bardzo ważny element, który hodowcy często lekceważą, co niestety często kończy się niewyleczalnymi chorobami u ich pupili.
  • jako podłoże może posłużyć żwir, lub kora. W obu przypadkach, podłoża muszą być przystosowane do hodowli zwierząt.