Zadzwoń do nas: +48 535 390 562

Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

testudo_horsfieldiiTerrarium dla żółwia stepowego (Testudo horsfieldi)

Żółwie stepowe są jednymi z najbardziej popularnych żółwi spotykanych w domowej hodowli. Dorastają do około 20 cm długości. Jako jedyne ze wszystkich żółwi, posiadają tylko cztery palce u każdej z kończyn.

Występowanie

W naturze żółwie stepowe zamieszkują suche, skaliste i ciepłe tereny . Występują w centralnej i południowo-zachodniej Azji.

Wielkość terrarium

Minimalne wymiary terrarium dla jednego żółwia wynoszą 90/50/40 cm (przy układzie długość/wysokość/szerokość). Dobrze byłoby jednak zadbać o większą powierzchnię terrarium dla swojego pupila.

Temperatury, oświetlenie i warunki panujące w terrarium

Terrarium oświetlane 10-12 godzin dziennie zwykłymi żarówkami i żarówką emitującą promienie UV. Temperatura powinna wynosić od 25 do 30°C (do 35°C pod promiennikiem) w różnych miejscach terrarium. Nocą temperatura w całym terrarium powinna spadać do około 20°C. Jak sama nazwa wskazuje T. horsfieldi zamieszkuje tereny stepowe, więc warunki w terrarium powinny być jak najbardziej zbliżone do jego naturalnych. Wilgotność nie musi być zwiększana ? pokojowa zdecydowanie wystarczy.

Wymagane wyposażenie terrarium

W terrarium żółwia stepowego koniecznie musi się znaleźć miseczka z zawsze czystą wodą. Dobrym pomysłem jest zainwestować w żarówkę emitującą promienie UV, aby zapewnić prawidłowy rozwój żółwia. Warto również zapewnić żółwiowi możliwość kopania umieszczając w terrarium sporo podłoża.

 

Zdjęcia w artykule użyczyła: JolkaB